Prečo filtrovať kohútikovú?
Komu doma tečie kalná voda alebo je silno cítiť chlórom, nie je treba hovoriť, prečo vodu filtrovať.
Našťastie takých domácností u nás nie je mnoho. Voda vo vodovodnom rade v Slovenskej republike je väčšinou veľmi kvalitná a na prvý pohľad nevypadá, že by s ňou bolo niečo v neporiadku. Ale…..
V kohútikovej vode sú nečistoty.
Viac ako 15 rokov sa venujeme umiestňovaním výdajníkov vody napojených na vodovodný rad, ktorých súčasťou sú aj filtre. Tie pravidelne meníme a občas sa nestačíme diviť, v akom stave sú. Pri predstave, že toto odfiltrujú naše orgány … brrrr :-(
V kohútikovej je chlór.
Do kohútikovej vo vodárniach pridávajú chlór, aby ju zbavili baktérií. Mohlo by sa totiž stať, že by sa voda, ktorá by niekde v trubkách dlhšiu dobu stála, pokazí. Tiež má za úlohu likvidovať baktérie, ktoré sa nejakým spôsobom dostanú do radu. Viď prípad v pražských Dejvicích z mája 2015, kedy ochoreli tisícky ľudí z vody z vodovodu.
Ako je to s pitím chlórovej vody?
Pokiaľ pijeme vodu z kohútika priamo, bez toho, že by sme ju nenechali niekoľko hodín odstáť a chlór z nej z väčšej časti vyprchal, necháme ho pôsobiť v našich vnútornostiach. Plní svoju funkciu a ničí baktérie. Samozrejme my tie baktérie potrebujeme. Pomáhajú nám pri trávení. Každý z nás má v sebe miliardy baktérií. Jak to riešime? Utrácame za živé jogurty :-)
Je tu ešte jeden závažnejší problém. Pri tom, keď chlór pôsobí, teda keď likviduje baktérie, vznikajú trihalometany (THM). A tie sú vysoko karcinogénne. Existujú výskumy, ktoré potvrdzujú, že ľudia, ktorý dlhodobo konzumujú minimálne 2 litre kohútikovej vody denne, sa vystavujú až 50% riziku, že sa u nich vyskytne karcinóm močového mechúra alebo hrubého čreva. Dôsledky sa neprejavia hneď, ale po niekoľkých desaťročiach pití chlórovej vody, pretože dávky THM sú malé.